Program för Kulturnatten 2019

Här hittar du allt som sker under Kulturnatten. Du kan även ladda ned programmet för Kulturnatten i PDF.PDF (pdf, 3.4 MB)

Kvarteret Knäppingsborg

Kl. 10:00 - 00:00
Kvarteret Knäppingsborg, Skolgatan 1

Hallarna

Kl. 10:00 - 00:00
Hallarna, Tunnbindaregatan 37

Morgonlyrik på Östgötateatern

Kl. 10:00 - 11:00
Stora teatern, Café Gycklaren, Teatertorget 1

Café Vetekornet

Kl. 10:00 - 13:00
Café Vetekornet, Sankt Persgatan 113

Skrotkonst workshop

Kl. 10:00 - 14:00
Hallarna , Tunnbindaregatan 37

Medborgardialog om stadsutveckling kring Sista Supen och Bergslagsgården

Kl. 10:00 - 14:00
Solsidan, Västgötegatan 30

Limited Edition Corner hos KONTOR ETT

Kl. 10:00 - 15:00
Designbutiken KONTOR ETT, Lindövägen 41

Förening Bosnien SAFIREN

Kl. 10:00 - 15:00
Stadsbiblioteket, Södra promenaden 105

Konstutställning & skapande

Kl. 10:00 - 17:00
My Art Factory , Trozelligatan 30

Vernissage

Kl. 10:00 - 19:00
Skolgatan , Skolgatan 32

Ateljévisning med musik

Kl. 10:00 - 20:00
Ateljé15, Gamla Rådstugugatan 44

Vernissage

Kl. 10:00 - 22:00
Strand Hotell, Drottninggatan 2

Bok-Galleriet

Kl. 10:00 - 22:00
Bok-Galleriet, Kristinagatan 20

Kul tur på hjul -bara för en kväll!

Kl. 10:00 - 22:00
Konst i buss, Knäppingsborgsgatan 8

Textil och dess historia

Kl. 10:00 - 22:00
Noor of Sweden, Knäppingsborg, Gamla Rådsutugugatan 30

Husmorsgraffiti i City

Kl. 10:00 - 22:00
vid Norrköpings konstmuseum entré, Kristinaplatsen 1

Konstutställning skulptur och bild

Kl. 10:00 - 22:00
Galleri MOT STRÖMMEN , Hospitalsgatan 12

Anna Sandström Trio Jazz

Kl. 10:00 - 22:00
My Art Factory, Trozelligatan 30

Kulturnatten på Vaxkupan

Kl. 10:00 - 22:00
Vaxkupan, Drottninggatan 25

Samverket #iHageby

Kl. 10:00 - 23:59
Hageby, Hagebygatan

Konstutställning med Susanna Lind

Kl. 10:30 - 22:00
Cnema, Kungsgatan 56

Familjedag på Cnema

Kl. 10:30 - 22:00
Cnema, Kungsgatan 56

KULTURNATTEN PÅ ANTIKVARIATET

Kl. 11:00 - 01:00
Antikvariatet, Knäppingsborgsgatan 7

Kuturnatten(dagen) på Café Broadway

Kl. 11:00 - 01:00
Café Broadway , Bråddgatan 26

Kvalitet i barnspeldesign

Kl. 11:00 - 12:00
Norrköpings brädspelscafé, Trädgårdsgatan 2

Barnscen Bubblan -invigning av höstens program

Kl. 11:00 - 13:00
Mirum Galleria, Lidaleden 12

Barnscen Bubblan

Kl. 11:00 - 13:00
Mirum Galleria, Hagebygatan 141

Öppet hus hos Antroposfiska Sällskapet Norrköpingsgruppen

Kl. 11:00 - 13:00
Antroposofiska Sällskapets lokal, Hagebygatan 69

Marmorbruksmuseet på Kolmården

Kl. 11:00 - 14:00
Marmorbruksmuseet, Marmorbruksvägen 10

Höstmarknad och hantverksutställning

Kl. 11:00 - 14:00
Klockargårdens kyrka, Wilhelm Wibergs gata 176

Falun Gong - Qigong

Kl. 11:00 - 15:00
Framför stadsbiblioteket, Södra Promenaden 105

Konstutställning på GalleriLi i Skärkind

Kl. 11:00 - 15:00
GalleriLi, Skärkinds kyrkoplan

Bosniska traditionella maträtter

Kl. 11:00 - 15:00
Stadbibliotek, Södra Promenaden 105

Swartziska huset

Kl. 11:00 - 15:00
Swartziska huset, Järnbrogatan 1

"När dörren öppnas"

Kl. 11:00 - 15:00
Stadsbiblioteket, Södra Promenaden 105

Engagera dig för ett barn eller en ungdom - familjehemsenheten berättar mer!

Kl. 11:00 - 15:00
Norrköpings stadsbibliotek, Södra Promenaden 105

Stadsbiblioteket

Kl. 11:00 - 15:00
Stadsbiblioteket, Södra promenaden 105

Inre och yttre hälsa

Kl. 11:00 - 15:30
Hälsocentrum, Östra Promenaden 40

Illustrationer av Gabi Frödén

Kl. 11:00 - 16:00
Stadsbiblioteket, Södra promenaden 105

Carina Öjring Konstutställning

Kl. 11:00 - 17:00
Gubbens Trädgårdscafé, Saltängsgatan 15

Qigong, musikmeditation & spektakulär konst

Kl. 11:00 - 17:00
TrulyYou, Kristinaplatsen 3

Visualisering av Johannisborgs slott och försvarsanläggning

Kl. 11:00 - 18:00
Norrköpings stadsmuseum, Holmbrogränden 2

Öppet hus i Rådhuset

Kl. 11:00 - 18:00
Rådhuset, Drottninggatan

Hatthistorier hos Modehatten

Kl. 11:00 - 18:00
Modehatten , Hospitalsgatan 16

Elin Svensson / Illustration

Kl. 11:00 - 18:00
Strömsalen, Rådhuset

Kulturnatten på Konstmuseet

Kl. 11:00 - 20:00
Konstmuseet, Kristinaplatsen

DJ, utställning och hållbar modeshopping hos VARIÉ

Kl. 11:00 - 21:00
VARIÉ-kläder att återälska, Gamla Rådstugugatan 30

Kulturnatten Norrköpings stadsmuseum

Kl. 11:00 - 22:00
Norrköpings stadsmuseum, Holmbrogränd

Gubbens Trädgård

Kl. 11:00 - 22:00
Gubbens Trädgård Café, Saltängsgatan 15

Östergötlands Handvävare

Kl. 11:00 - 22:00
Stadsmuseet, Holmbrogränden

ABF Bergslagsgården

Kl. 11:00 - 22:00
ABF Bergslagsgården, Västgötegatan 25

Vad gör en KulturPRoducent?

Kl. 11:00 - 23:00
Popsi/KulturPRoducent Linda Moberg, Knäppingsborgsgatan 9

Kulturnatten på Visualiseringscenter C

Kl. 11:00 - 23:00
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Kulturnatten på Arbetets museum

Kl. 11:00 - 23:59
Arbetets museum, Laxholmen

Makerspace för barn - ljussmycke, dropin-workshop

Kl. 11:15 - 12:45
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Soppa etc

Kl. 11:30 - 22:00
Etcetera, Skolgatan10

Adventure Dome, domföreställning

Kl. 11:45 - 12:30
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Nyförälskad i Norrköping!

Kl. 12:00 - 00:00
Åhlénius Strateger AB, Västgötegatan 12

Föreställning med Estetverkstan

Kl. 12:00 - 13:00
Hallarna, Tunnbindaregatan 37

Pröva på barnspel för 5-8 år

Kl. 12:00 - 13:00
Norrköpings brädspelscafé, Trädgårdsgatan 2

Plankan / Virtual Reality

Kl. 12:00 - 14:00
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

CoderDojo Norrköping

Kl. 12:00 - 16:00
Coffice , Laxholmstorget 3

Öppet hus på Spårvägsmuseet

Kl. 12:00 - 16:00
Spårvägsmuseet, Stohagsgatan 3D

Utställning av keramik och akvarell

Kl. 12:00 - 17:00
Keramikverkstaden, Skolgatan 30

Fotoklubben Norrköping

Kl. 12:00 - 17:00
Södra Promenaden, Kristinaplatsen 3

ALLA KAN RITA!

Kl. 12:00 - 18:00
Broadway Konditori, Bråddgatan 26

Bokbinderi för alla!

Kl. 12:00 - 18:00
Föreningens bokbinderi, Petter Swartzgatan 15c

Hemgården Saltängsgatan RWC

Kl. 12:00 - 18:00
Hemgården, Saltängsgatan 7

Öppet hus på GB Ateljé!

Kl. 12:00 - 19:00
GB Ateljé, Trozelligatan 16

Holmens museum

Kl. 12:00 - 20:00
Holmens museum, Strykbrädan, Laxholmstorget 3

Latino Teater

Kl. 12:00 - 20:00
Latino Teater, Trädgårdsgatan 20

Konstforum

Kl. 12:00 - 20:00
Konstforum, Saltängsgatan 19

Frihetsförmedling på Verkstad konsthall

Kl. 12:00 - 20:00
Verkstad konsthall, kvarteret Hallarna, Tunnbindaregatan 37

Konstutställningar Galleri Sander/NP33 & Galleri Sander Pop-Up Store

Kl. 12:00 - 20:00
Galleri Sander/NP33 & Galleri Sander Pop-Up Store, Norra promenaden 33 & Hospitalsgatan 10

Vernissage/Performance

Kl. 12:00 - 22:00
Galleri Kronan , Trädgårdsgatan 13

Bevingadflora

Kl. 12:00 - 22:00
NP33, Norra Promenaden 33

Centro Cultural Bolivia

Kl. 12:30 - 13:30
Konstmuseet, Kristinaplatsen 6

KOSMOS 3D Jr, domföreställning

Kl. 12:45 - 13:15
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Mindys brädspelspodd

Kl. 13:00 - 14:00
Norrköpings brädspelscafé, Trädgårdsgatan 2

Koda med pärlor, dropin-workshop

Kl. 13:00 - 14:30
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Svenska ryttareliten - clownmingel till häst.

Kl. 13:00 - 15:00
Norrköpings gator, Knäppingsborgsgatan 7-9

Öppet hus på Norrköpings skolmuseum

Kl. 13:00 - 16:00
Norrköpings skolmuseum, Östra Promenaden 34

Öppet hus Flottans Män

Kl. 13:00 - 16:00
Bråvalla området, Lansengatan 38

Norrköping minns F 13

Kl. 13:00 - 16:00
Bråvalla , Lansengatan 5

Öppet hus!

Kl. 13:00 - 17:00
Vårt Alternativ, Bredgatan 2

Ola Niklasson på Hilmas

Kl. 13:00 - 18:00
Hilmas, Gamla Rådstugugatan 24

Kulturnatt med Norrköpings Symfoniorkester

Kl. 13:00 - 21:00
De Geerhallen, Dalsgatan 15

Under taket på Glokala haket!

Kl. 13:00 - 22:00
Eugeniadotters , Kungsgatan 76

Betydelsen av biologisk mångfald i en föränderlig värld, domföreläsning

Kl. 13:30 - 14:00
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Viva Viola

Kl. 14:00 - 14:40
Hörsalen , Drottninggatan

Barnscen Bubblan -invigning på Hallarna

Kl. 14:00 - 15:00
Hallarna, 1:a kammaren, Tunnbindaregatan 37

Speltesta Drakos Adventureprototyp

Kl. 14:00 - 15:00
Norrköpings brädspelscafé, Trädgårdsgatan 2

Falska & Sanna berättelser

Kl. 14:00 - 15:00
Dynamos Salong, Hallarna, Tunnbindaregatan 37

Gator och kvarter på Kulturnatten

Kl. 14:00 - 15:00
Föreningen Gamla Norrköping, Järnbrogatan 1

Cykel-Kulturen

Kl. 14:00 - 16:00
Krematoriet Folkparken, Krematorievägen 6

Öppet hus

Kl. 14:00 - 17:00
Kunskapsgymnasiet , Holmentorget 10

Arkivhemligheter

Kl. 14:00 - 17:00
Norrköpings föreningsarkiv/Östergötlands Arkivförbund, Vattengränden 14

Öppet hus på Naturarium

Kl. 14:00 - 17:00
Naturarium, Östra promenaden 7A

Guldsvanen

Kl. 14:00 - 17:30
Cnema, Kungsgatan 56

Fångar i rymden - föreställningar om framtiden

Kl. 14:00 - 18:00
Norrköpings fd fängelse, Dragsgatan 13

Välkommen till Slöjdhuset

Kl. 14:00 - 18:00
Brunnshotellet, Himmelstalund

Rotary i Norrköping - Vilka är vi och vad gör vi

Kl. 14:00 - 20:00
Louis De Geer Konsert & Kongress, Dalsgatan 15

Realgymnasiet

Kl. 14:00 - 20:00
Realgymnasiet, Kungsgatan 53

Fotogram, text, musik och gitarrteckningar.

Kl. 14:00 - 23:00
7 B, Knäppingsborgsgatan 7 b

Dinosaurs at Dusk 3D, domföreställning

Kl. 14:15 - 15:00
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Kom och hälsa på centrets robotar

Kl. 14:15 - 15:45
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Kulturnatt på Hotell Nordic

Kl. 15:00 - 01:00
Hotell Nordic, Stockholmsvägen 16

Boardgames with Nirimas

Kl. 15:00 - 16:00
Norrköpings brädspelscafé, Trädgårdsgatan 2

Johannavandring - dramatiserad guidning i övre industrilandskapet

Kl. 15:00 - 16:00
Start: Skvallertorget, Skvallertorget

Bridge - världens roligaste kortspel

Kl. 15:00 - 17:00
Norrköpingsbridgens klubblokal, Bråddgatan 47

Konstutställning

Kl. 15:00 - 18:00
Hallarna , Tunnbindaregatan 37

Gör om en parkeringsplats till en tillfällig park

Kl. 15:00 - 19:00
Olai kyrkogata bakom S:t Olai kyrkan vid lindallén, Olai kyrkogata

Öppet hus hos Norrköpings LS av SAC

Kl. 15:00 - 21:00
Norrköpings LS expedition, Trädgårdsgatan 16

Smycken för kropp och rum

Kl. 15:00 - 21:00
Drottninggatan 10, Drottninggatan 10

Konstutställning Artbyellinor

Kl. 15:00 - 22:00
Kunskapsskolan, Knäppingsborgsgatan 2

Rymdresan 3D, domföreställning

Kl. 15:15 - 15:50
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Camerata Obscura - en liten kör i ett mörkt rum

Kl. 15:30 - 16:30
Hallarna, Tunnbindaregatan 37

KOSMOS 3D, domföreställning

Kl. 15:45 - 17:30
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Psalmmaraton

Kl. 16:00 - 00:00
S:t Olai kyrka, Olaiparken

Alzheimers - se det vackra i det svåra, domföreläsning

Kl. 16:00 - 16:30
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Restorative Yoga

Kl. 16:00 - 16:45
Knäppingsborg, Skolgatan 1b

Stormakten Production

Kl. 16:00 - 17:00
Norrköpings brädspelscafé, Trädgårdsgatan 2

Kaffe, bulle och ett gott säkert knulle!

Kl. 16:00 - 18:00
Sensus, Stadshuset, Teatergatan 3

Frimurarsamfälligheten i Norrköping

Kl. 16:00 - 19:00
S:t Persgatan 85A

Teater Impuls ger en improviserad föreställning

Kl. 16:00 - 20:00
Hallarna, Teater Bråddgatan 34

KRAN

Kl. 16:00 - 21:00
Kvarngatan 35 , Kvarngatan 35

Körmaraton

Kl. 16:00 - 22:00
Hörsalen, Drottninggatan

Knäppingens 4årsjubileum.

Kl. 16:00 - 01:00
Knäppingen Spiseri & Bryggeri, Västgötegatan 19

Plankan / Virtual Reality

Kl. 16:15 - 18:15
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Filmvisning Kibbutzen Friheten

Kl. 16:30 - 17:30
Hedvigs prästgård, Fleminggatan 8

Prova på Lindy hop

Kl. 16:45 - 17:45
Hemgården, Stora salen, Saltängsgatan 7

Musik på Crescendo

Kl. 17:00 - 00:00
Crescendo, Skolgatan 1

GONG BAD

Kl. 17:00 - 17:45
Knäppingsborg, Skolgatan 1b

Jorden är ett klot - en konsert om hopp

Kl. 17:00 - 18:00
Centrumkyrkan, St persgatan 113

Folkmusikkonsert

Kl. 17:00 - 18:00
Far Trade Shop, St Persgatan 113

Mobsters Metropolis

Kl. 17:00 - 18:00
Norrköpings brädspelscafé, Trädgårdsgatan 2

Folkhögskolans sociala dimensioner

Kl. 17:00 - 18:00
Galleri 7B, Knäppingborgsgatan 7B

Ninjutsu och Taichi uppvissning och prova på

Kl. 17:00 - 18:30
Konstmuseum, Kristinaplasten

Gospelkultur i Korskyrkan

Kl. 17:00 - 20:00
Korskyrkan, St Persgatan 32A

Jazzmusik på Elite Grand hotel

Kl. 17:00 - 22:00
Elite Grand Hotel, Tyska Torget 2

Konst och appelsiner

Kl. 17:00 - 22:00
Galleri Kameleont, Trädgårdsgatan 16

Ikoner och ikonmålning

Kl. 17:30 - 18:00
Hedvigs prästgård, Fleminggatan 8

littleBits, dropin-workshop

Kl. 17:30 - 19:30
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Jag svarar hmm...?

Kl. 17:30 - 19:30
Stage Skandia, Drottninggatan 31

Morgondagens problem är vår utmaning idag, domföreläsning

Kl. 17:45 - 18:15
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

På andra sidan Strömmen - Restaurang Tegel på Scandic

Kl. 18:00 - 00:00
Scandic Strömmen, Saltängsgatan 1

BACH - Orgelkonsert

Kl. 18:00 - 18:45
S:t Johannes kyrka , Hagebygatan 77

Speltesta prototypen Curators

Kl. 18:00 - 19:00
Norrköpings brädspelscafé, Trädgårdsgatan 2

Uppvisning av japanska kamparter - aikido och bujinkan

Kl. 18:00 - 20:00
Aikido Academy, Vulkangatan 6

Trubadurerna Linn & Linn

Kl. 18:00 - 21:00
Tinas Cafe’ å Sånt i Knäppingsborg, Skolgatan 1

PREMIÄR! Faust II

Kl. 18:00 - 21:00
Stora teatern, Teatertorget 1

Open stage

Kl. 18:00 - 23:30
Pianotjänst, Nygatan 107

Adventure Dome, domföreställning

Kl. 18:30 - 19:15
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Kom och hälsa på centrets robotar

Kl. 18:30 - 19:30
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Johnny Cash hyllningskonsert

Kl. 18:30 - 20:00
Norrköpings fd fängelse, Dragsgatan 13

Tea Time Production

Kl. 19:00 - 20:00
Norrköpings brädspelscafé, Trädgårdsgatan 2

House of Silfver

Kl. 19:00 - 21:00
Gubbens Trädgård Café , Saltängsgatan 15

Skönsång med Studentkören SKÖN

Kl. 19:00 - 21:00
Centrala Norrköping, -

Cafébussen på stan

Kl. 19:00 - 22:00
Stadstornet/Drottninggatan

Sång - musik - fika

Kl. 19:00 - 22:00
Immanuelskyrkan, Södra Promenaden 106

Vin&Spirituosakällaren

Kl. 19:00 - 22:00
Vin&Spirituosakällaren, Gamla torget 3

Popmusik på Världens bar

Kl. 19:00 - 23:00
Världens bar, Västgötegatan 15

Värmekyrkans Kulturnatt 2019

Kl. 19:00 - 01:00
Värmekyrkan, Holmentorget

Plankan / Virtual Reality

Kl. 19:15 - 21:15
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

House of Silfver på Gubbens Trädgård

Kl. 19:30 - 19:45
Gubbens Trädgård Café, Saltängsgatan 15

Allt Vi Är, domfilm

Kl. 19:30 - 20:00
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Konsert med S:t Olofs kammarkör

Kl. 19:30 - 20:30
Hedvigs kyrka, Tyska torget

Dansakademiens uppvisningsgrupper

Kl. 20:00 - 21:00
Hörsalsparken, Drottninggatan 39

Speltesta Ski Tour

Kl. 20:00 - 21:00
Norrköpings brädspelscafé, Trädgårdsgatan 2

Talkshow med Tobias Almborg

Kl. 20:00 - 21:30
X-scenen, Repslagaregatan 9

Öppet hus på Norrköpings brädspelscafé

Kl. 20:00 - 23:00
Norrköpings brädspelscafé, Trädgårdsgatan 2

Elsprakande syntkonsert för Tesla-spole

Kl. 20:30 - 21:15
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Konsert med Östgötamusiken

Kl. 21:00 - 22:00
Hedvigs kyrka, Tyska torget

Honey Don't lirar musik

Kl. 21:00 - 22:00
Laxholmstorget vid Strykbrädan, Laxholmstorget 3

Norrköpingsljud

Kl. 21:00 - 22:00
Hedvigs kyrka, Tyska torget 1

OpenSpace, domföreställning

Kl. 21:15 - 22:00
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Filmkonsert: Apollo Rising

Kl. 22:00 - 22:45
Visualiseringscenter C, Kungsgatan 54

Orgelfyrverkeri

Kl. 22:00 - 23:00
Hedvigs kyrka, Tyska torget

Natt-jam

Kl. 22:30 - 00:30
Knäppingen Spiseri och Bryggeri, Västgötegatan 19

Axel Boman | Peking House

Kl. 23:00 - 03:00
Strykbrädan, Laxholmstorget 3